20 bin öğretmen atanacak

Yeni müfredatı halk oylamasından sonra onaylayacaklarını belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu yıl 20 bin öğretmen alacaklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredat ile ilgili 200 binin üzerinde görüş geldiğini belirterek, “16 Nisan’dan sonra halk oylamasından sonra yeni müfredatı onaylayacağız. Kitap yazımı ardından basımı ile birlikte önümüzdeki dönem 1,5 ve 9’uncu sınıflar yeni müfredat kitaplarıyla eğitime başlayacaklar” dedi.

Yılmaz, bir yılda 30 bin derslik yapıldığını bu rakamın Türkiye Cumhuriyeti tarihinde olmayan bir rakam olduğunu söyledi. Başbakan Yıldırım’ın eğitimle ilgili talimatları olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Daha kaliteli bir eğitim vermek lazım. Daha kaliteli bir eğitim için mutlaka ikili eğitimi kaldırmak lazım. Evlatlarımız alaca karanlıkta okula gitmesin koşturmaca şeklinde bir ders veriliyor. Bundan dolayı Başbakanımızın talimatı ikili eğitimi kaldıracağız. Bunun için 77 bin dersliğe ihtiyacımız var. 55 bin dersliğe 15 büyükşehir de ihtiyaç var. Allah nasip ederse 2019 yılın sonuna kadar bu 77 bin dersliği yaparaktan Türkiye’ye ikili eğitimden kurtaracağız. Çünkü kaliteli bir eğitim vermek istiyoruz. Geçmiş dönemde kıyasladığımızda derslik başına düşen öğrenci sayısı 36’dan 26’ya düştü. İyi bir yoldayız. 2019’a kadar da bu yolda devam edeceğiz” dedi.

“AĞUSTOS’TA 10 BİN ÖĞRETMEN ALACAĞIZ”

Eğitimin kilit taşının öğretmen olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Öğretmenlerimizin sayısını arttırmamız lazım. Kaliteli eğitim vermek için gereken unsurların birisi de öğretmen başına düşen öğrencisi sayısıdır. Bu da önemli bizden önce 30’du şimdi 20’ler civarında ama bu sayıyı da 20’nin altına düşürmek lazım. 560 binin üzerinde öğretmen alımını gerçekleştirdik. Bu çok büyük bir rakam şuanda dışarı da gördüğünüz her 3 öğretmenden 2’si bizim dönemimizde atandı. Geçen yıl 50 bin öğretmeni eğitim ailemizle buluşturduk. 30 bininin atamasını Şubat’ta yaptık oryantasyon eğitimine tabi tuttuk. Öğrencileriyle buluşturduk. 20 bininin atamasını Ekim’de gerçekleştirdik. Bir yılda 50 bin bazı ülkelerin tüm kamu görevlilerinde denktir. Bu yılda 20 bin öğretmen alacağız. Şuanda mülakatları yapılıyor. Allah nasip ederse Ağustos’tan sonra da 10 bin öğretmen alacağız. Dolayısıyla istiyoruz ki daha nitelikli öğretmenlerle evlatlarımıza daha iyi bir eğitim verelim” dedi.

 

Bir cevap yazın