Dersim Meclisi Girişimi’nden Esenyurt Dersimliler Derneği’ne ziyaret

Dersim Meclisi Girişimi üyeleri, geçtiğimiz günlerde Esenyurt Dersimliler Derneği’ni ziyaret etti. Karşılıklı fikir alışverişi şeklinde geçen ziyarette Dersim’in sorunlarına çözüm bulma amacıyla oluşturulması planlanan “Dersim Meclisi” masaya yatırıldı.

Dersim Meclisi Girişimi’nden Esenyurt Dersimliler Derneği’ne ziyaret

 

Dersim Meclisi Girişimi üyeleri Kazım Gündoğan, Cemal Taş, Ali Haydar Çavuş ve Nihat Sarı’dan oluşan heyeti Esenyurt Dersimliler Derneği Başkanı Hüseyin Kalanç karşıladı. Derneğin Esenyurt İş Merkezi’ndeki lokalinde gerçekleşen ziyarette söz alan Kazım Gündoğan, Esenyurt Dersimliler Derneği’nde olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Dersimliler Derneği’nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini de kaydeden Gündoğan, yönetim kurulu üyelerini kutladı.

NEDEN DERSİM MECLİSİ?

Daha sonra Dersim Meclisi Girişimi’nin çalışmalarından bahseden Gündoğan, “Dersim Meclisi Girişimi’nin Türkiye ayağı, ilk toplantısını 18 Haziran 2016’da İstanbul’da gerçekleştirmişti. Dersim’in sorunlarına çözüm yolları arama adına bir şeyler yapma isteğiyle bir araya geldik. Bu nedenle; Dersim’in tarihsel, toplumsal, kültürel, inançsal, siyasal sorunlarının demokratik bir zeminde tartışıldığı, düşünsel sentezlerin oluşturulduğu, ortak sorunların ortak bir dile dönüştürülmesini amaçlıyoruz. Dersim Meclisi Girişimi, etnik bakımdan Kürtlerin, Kırmançların/Zazaların, Ermenilerin, inanç bakımından Kızılbaşların, Hıristiyanların, Atesitlerin, Müslümanların ortak yurdu olan Dersimin tüm bu renklerinin bir arada açtığı, tartıştığı birbirini zenginleştirdiği yeni bir kültür ve düşünce üretim platformu olacak. Dersim Meclisi Girişimi, çok dilli, çok inançlı ve çok kültürlü Dersim’i tekleştiren zihniyete karşı Türkiye’de ve Avrupa’da ortak bir mücadele zemini yaratacak, Dersim toplumunu temsil edecek saygın bir kurum olmak için yola çıktı” ifadelerini kullandı.

KALANÇ: YANINIZDAYIZ

Gündoğan’ın ardından söz alan Esenyurt Dersimliler Derneği Başkanı Hüseyin Kalanç ise, “Dernek olarak Dersim Meclisi’ni bu samimi çalışmalarından dolayı kutluyorum. Sizleri bugün Esenyurt Dersimliler derneğinde görmekten çok memnunuz. Dersim coğrafyası için yapılan iyi ve doğru işlerin yanında olacağız, destek vereceğiz, bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Dersim Meclisi’ne bu çalışmalarından dolayı başarılar dilerim, yanınızdayız” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın