Esenyurtlu muhtardan skandal sözler: Kadından muhtar olmaz!

Esenyurt’un yeni 23 yeni mahallesinde yapılan muhtarlık seçimleri öncesinde sosyal medyadan bir açıklama yapan Talatpaşa Mahalle Muhtarı Mehmet Hisar, kadınların muhtar adayı olmaması gerektiğini söyledi. Kadınlardan büyük tepki çeken Hisar, skandal önerisi için ilginç gerekçeler öne sürdü.

Erkek muhtardan skandal açıklama Kadından muhtar olmaz, çünkü…

 

Esenyurtlular, 8 Mart Pazar günü ilçede oluşturulan 23 yeni mahallenin muhtarını belirlemek için sandık başına gitti. Çok sayıda kadın adayın da yarıştığı seçimlerden önce Talatpaşa Mahallesi’nin erkek muhtarı Mehmet Hisar, kadın adaylar için skandal ifadeler kullandı. Kadınların muhtar olmaması gerektiğini ifade eden Hisar, bu açıklamalarını 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün hemen öncesinde yaptı.

Kendisine ait Facebook sayfasından bir yazı paylaşan Mehmet Hisar, kadın muhtarların geç saatlerde yaşanacak olaylarda evinden çıkamayacağını ve zorlanacaklarını ileri sürerek aday olmamaları gerektiğini söyledi. Hisar’ın bu sözleri büyük tepki çekti.

KADINLARDAN “ÖZÜR DİLE” ÇAĞRISI

Esenyurt Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Çiçek Karakoç, Muhtar Mehmet Hisar’ı kınayarak kadınlardan özür dilemeye çağırdı. Karakoç, Hisar’ın yazısının altına yaptığı yorumda, “Sayın muhtarım lütfen tüm kadınlardan özür dileyin. Esenyurt Kadın Dayanışma Derneği olarak bu açıklamanızı kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

KADINLAR HİSAR’I DİNLEMEDİ

Esenyurtlu kadınlar ise, “Kadından muhtar olmaz” diyen Mehmet Hisar’ı dinlemedi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleşen muhtarlık seçimlerine çok sayıda kadın aday katılırken, 4 mahallede muhtarlıkları kadınlar kazandı. Süheyla Karademir Akevler Mahallesi’nde, Fulya Ece Yirdem Mevlana Mahallesi’nde, Cavide Karakülah Koza Mahallesi’nde, Huriye Ay da Sultaniye Mahallesi’nde sandıklardan birinci çıktı.

İŞTE O SKANDAL İFADELER

16 yıllık tecrübesine dayanarak kadınlara muhtarlık yerine evlerinde oturmalarını öneren Hisar, sosyal medyada tepki çeken yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili esenyurt yeni oluşan 23 mahallenin seçmenine önerim olsun bayan muhtar adaylarına aday olma cesaretlerinden dolayı saygı duyar ve kutlarım ancak ben 16 yıllık muhtar tecrübemle şunları söyliyebilirim muhtarlık görevi zor olduğu için kutsaldır ancak hem bayan aday için hemde seçmenin zorlanacağı durumlar olabiliyor

“VATANDAŞ GEÇ VAKİTTE KADIN MUHTARI ARAYAMAZ”

şahsen muhtar olarak yaşadığımız olaylar şöyle mahalle sakinin başında bir olay var muhtardan bilgi alacak veya muhtarın olay yerine gelmesini istiyecek gece geç vakit o vatandaş bayan muhtar olduğu için muhtarı aramakta çekinecek aradı diyelim gece geç vakitte bayan muhtar olay yerine nasıl gidecek 2cisi polisin ev baskını veya aramalarda baskın yapacağı eve zarar vermediklerine dair tutanağa imza atacak bu işlem ve çalışma gece geç saatlerde oluyor bayan muhtar bu işlerde zorlanır artısı kavgalar kız kaçırma olayları uyuşturucu kullanan çocukların aileleriyele görüşmeler hastahaneye sevk etmeler tüm bu çalışmalar bir bayan muhtar için zordur eğer bir bayan muhtar istenmiyorsa sebepleri bu çalışmalardır sadece muhtarlığımda bulunur evrağımı veririm diyen muhtardanda muhtar olmaz”

EDİTÖRÜN NOTU: Talatpaşa Mahalle Muhtarı Mehmet Hisar’ın Facebook’ta paylaştığı yazı, imlasına dokunulmadan aynı şekilde habere dahil edilmiştir. Cümle düşüklükleri ve imla bozukluğu Hisar’ın kendisine aittir.

 

mehmet hisardan skandal açıklama 111046625_808489322579377_141166072053244658_n

Bir cevap yazın