Tongar’ın pedagoji söyleşisine yoğun ilgi

Yazar Hatice Kübra Tongar’ın “Fıtrata Uygun Çocuk Yetiştirmek” isimli söyleşisine Küçükçekmeceli ebeveynler büyük ilgi gösterdi.

Fıtrat Pedagojisi ve Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları kitaplarının yazarı Hatice Kübra Tongar Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşide, okurlarıyla buluştu.

Adetlere değil, ayetlere göre çocuk yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Hatice Kübra Tongar, “Kehf Suresi’nde Rabbimiz, “Çocuklar dünya hayatının süsüdür” diye buyurmuştur. Peygamber Efendimiz, ‘Çocukla Çocuklaşın’ buyurmuştur. Çocuk eğitiminde doğru niyet önemlidir. Yapılan bir ankette kadınlara ‘Niçin anne olmak istiyorsun?’ diye sormuşlar. ‘İleride bana baksın diye’ cevabı çoğunlukta çıkmış. Bu niyet insanı ilerde bakılacak duruma getirir. Doğru bir niyet değildir. Çocuklarımızın göbeklerini bizim hayal ettiğimiz üniversiteye gömüyoruz. Doğduklarında belki 18 yıl sonrasının bile hesabını yapıyoruz. Annelik sahip olma makamı değil, şahit olma makamıdır. Çocuklar bize emanettir ve hiç şüpheniz olmasın ki hesabı sorulacaktır” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR BİR KİTAPTIR”
Psikolojinin ‘Çocuklar dünyaya boş bir sayfa olarak gelirler’ tezinin yalan olduğunu ileri süren Tongar, bunu “Böyle olsaydı Allah-u Teala oku değil, yaz derdi. Oku diyor. Bu bir kitap… Macera mı, romantik mi, kitabın türünü fark et. Annelik okuyarak başlar. Fıtrat ruhsal DNA’dır. Kız çocuk fıtrat olarak konuşur. Anne karnında bile ağızları hareket eder. Erkek çocuk fıtratı harekete geç der. Erkekler hareketlidir” sözleriyle anlattı.


“EN İYİ PEDAGOJİ KİTABI KURAN-I KERİM’DİR”
Gelmiş geçmiş en şahane pedagoji kitabının Kuran-ı Kerim olduğunu iddia eden Kübra Tongar, “Kuran-ı Kerim’le tanışık değiliz. Kuran-ı Kerim’lerimiz ya çeyiz sandığımızın içinde ya da dolapların üstünde duruyor. ‘Allah-u Teâlâ nasıl bir anne olmamızı istiyor?’ bunu kendimize sormalıyız. Yoksa ‘Elalem ne der?’ sorusundan mahvoluyoruz. Herkese yaranmaya çalışıyoruz. Bir türlü yaranamıyoruz. İnsan yalnızca Allah’a yaranmalı. Allah’a yaranmak insanı özgürleştirir. O zaman  Rabbim razı, ben razı dersiniz” dedi.

 

 

Bir cevap yazın