Garip Dede Cemevi Başkanı Celal Fırat kendi sayfasında dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda, “ Dergahımızda her gün saat 12.00-13.00 arası aş verilmektedir. Canlarımıza duyurulur” denildi.

 

Garip Dede Cemevi Başkanı Celal Fırat kendi sayfasında dikkat  çeken bir paylaşımda bulundu.  Paylaşımda, “ Dergahımızda her gün saat 12.00-13.00 arası aş verilmektedir. Canlarımıza duyurulur” denildi.

Bu paylaşım Sibel Ünli’nin  ‘Yemek kartımda 1 lira kalmış’ diyerek intihar etmesinin yarattığı infialden sonra geldi. Olayın cemevi’nde de derin üzüntü yarattığı anlaşılıyor.

Fırat: Öğrencimizin durumu yüreğimizi yaraladı

Paylaşımın ardından kendisine ulaştığımız  Celal Fırat Dede,  “Neden böyle bir paylaşım yaptığı”sorumuzu şöyle yanıtladı. “Şimdi bugün ‘Yemek kartımda bir lira kalmış’ diyen intihar eden öğrencimizin durumu bizi yürekten yaraladı. O acı üzerine paylaşmak istedim.  öğrencimiz gibi bir çok insan var.  Dergahımızda uzun zamandır yemek veriyoruz.  İhtiyaç sahibi olabilir diye paylaştım. Yemek verilidiğini biliyorlar. Biz  gelenlerin yemek ihtiyaçlarını  karşılıyoruz.  Ama olaki şu soğuk kış günlerinde yemek ihtiyacı olup ta bilmeyen olabilir diye, ve onlara duyurabiliriz diye paylaştım. “  Celal Fırat Dede ayrıca dergahlarında kahvaltı da vermeye başlayacaklarını açıkladı.

Zaman dayanışmayı artırma zamanı

Garip Dede Dergahı Başkanı Fırat , bugün intihar eden öğrencinin durumunun kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, insanlarımızı dayanışma içinde olmaya çağırdı. Fırat, “Sadece hepimizin sorunu . Gelenek sen aç yatarken tok yatan bizden değlidir diyen bir inancın mensuplarıyız. Bu acı hepimizin. İktidar ve hükümetler çalışma yapması lazım. Ama bizim de çalışma yapmamız . Hepimizde sıkıntı var. CHP li belediyelerin de sorumluluğu var. Hükümetin payı var. Çocuklarımızın psikolojisi var. Gerçekten çocuklarımıza sahip çıkmamız lazım. A  -B partisi demiyorum. Ortam dayanışmanın artırılması gereken birdönem. Birbirimizle iletişim kurmamız lazım. Ülkenin bütün yerlerinde sorun  var. Bizde de sevgisizlik var. Çocukların sorunlarına karşı duyarlı olmamız lazım”